czwartek, 3 grudnia 2015

EGZAMINY PRÓBNE - J. POLSKI

ROZPRAWKA "Kto swoimi dokonaniami okazał dobroć innym ludziom"
Istnieje sporo przykładów osób, które mogą uchodzić nam za wzór poprzez okazywanie innym dobra.  Takich ludzi można spotkać w każdym miejscu i czasie, dlatego w swojej pracy postaram się podać kilka ich przykładów
Zacznę od postaci z książki "Oskar i Pani Róża" 
Podsumowując istnieją ludzie, którzy potrafią nieść innym dobro, pomimo szerzącej się pogardy ze strony innych. Świadczą o tym przedstawione argumenty. Dla takich osób ważne jest, aby móc pomagać innym oraz widzieć uśmiech na ich twarzach. Wniosek z mojej rozprawki jest również taki, że niezależnie od opinii osób trzecich, zawsze powinniśmy zatrzymywać się nad biedą drugiego człowieka, bo gdy sami znajdziemy się w trudnej sytuacji, otrzymamy od niego to samo, co przekazaliśmy mu od siebie.

LEKTURY
"Stary człowiek i morze" to utwór napisany przez Ernesta Hemingwaya. Główny bohater utworu jest rybakiem. Zaprzyjaźnia się z chłopcem, którego zapoznaje z szczegółami swego ulubionego zajęcia. Santiago, bo tak miał na imię ów rybak żył bardzo skromnie i biednie. Na początku utworu dowiadujemy się, ze przez prawie trzy miesiące nic nie złowił, co wiązało się z tym iż nie miał zbytnio co jeść, ponieważ żył właśnie z rybołówstwa. Chłopiec starał się mu pomagać jak mógł. Rybak jednak bardzo się tym przejmował. Nie chciał być na czyimś utrzymaniu. Pewnego razu wypłynął na łowy. Ku wielkiemu zaskoczeniu, a jednocześnie wielkiej radości złapał ogromną rybę. Strasznie się z nią siłował, aż w końcu udało mu się ją schwycić. Zadowolony z połowu postanowił wrócić do domu. Cieszył się jak dziecko, że będzie mógł odwdzięczyć się chłopcu, który tak o niego dbał. Niestety rekiny, który wyczuły krew zabitej ryby ruszyły w pogoń za kutrem Santiago. Gdy go dopadły najpierw zjadły rybę, a potem chciały jeszcze pożreć rybaka. Na szczęście udało mu się ujść z życiem. Kiedy wrócił opowiedział chłopcu o tym co się stało. Chłopiec bardzo współczuł rybakowi tej wielkiej straty. Postanowił, że od teraz będzie mu ciągle towarzyszył w połowach. Chłopak wiedział, że Santiago nie jest już taki silny jak kiedyś. Rybak z początku nie chciał się na to zgodzić, twierdził, że nie przyniesie chłopcu szczęścia, jednak po długich namowach Manolina Santiago się zgodził. Tymczasem na plaży wszyscy zachwycali się wielkim szkieletem ryby wyłowionej przez rybaka, podczas gdy on sam spał, a chłopiec nad nim czuwał. Utwór ten jest przepiękną historią o przyjaźni, trosce i zaufaniu. W dzisiejszych czasach tak mało młodych ludzi potrafi pomagać. Tak mało z nas potrafi wesprzeć drugiego człowieka.

Balladyna
Do chaty Pustelnika, który zamieszkiwał w lasach nad jeziorem, przyjechał władca zamku – Kirkor. Pytał on starego, którą z dziewcząt ma poślubić. Pustelnikiem tym był król Popiel III, który kiedyś rządził królestwem. Był to czas bardzo szczęśliwy dla mieszkańców, ale król został pozbawiony tronu przez swego okrutnego brata, Popiela IV. Od tamtej pory w królestwie zaczęło się źle żyć, lud był gnębiony i prześladowany.

Pustelnik wiedział, czemu taka tragedia spadła na jego królestwo. Opowiedział Kirkorowi historię królewskiej korony. Korona, którą nosił Popiel IV, nie była prawdziwa. Autentyczna została zakopana przez Pustelnika w lesie, chciał on ją bowiem uchronić przed swym złym bratem. Kirkor bardzo się tą opowieścią przejął i obiecał Pustelnikowi, że będzie walczył o sprawiedliwość, postara się też odzyskać tron dla Popiela III, który jest prawowitym władcą. Pustelnik, chcąc się odwdzięczyć Kirkorowi, dał mu radę, by jego żoną została prosta dziewczyna z ludu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz